Урок 22. Письмовий переказ розповідного тексту про виконання дій (у художньому стилі)

Урок 22. Письмовий переказ розповідного тексту про виконання дій (у художньому стилі).

Українська мова.

Урок розвитку мовлення.

Матеріал для вивчення

Розповідь про процес праці – це перелік певних дій у тій послідовності, в якій їх слід виконати, щоб одержати результат. Опис трудового процесу може бути складено в науковому, діловому або художньому стилях.

Стильові особливості опису процесу праці, трудові дії, про які йдеться в тексті наукового або ділового стилів, стосуються не конкретної, а будь – якої особи; не вказано й час дії; використовуються дієслова 3-ої особи множини. Така розповідь має характер інструкції, її мета – передати певну інформацію про процес праці, конкретні рекомендації щодо її виконання. Опис праці в художньому стилі образний, емоційний, використовуються художні засоби, тому виникає певне ставлення до процесу праці, до виконавця та результату.

  1. Прочитайте текст.

Мамині паляниці 

Тільки-но починало світати, мати, вмившись, зодягала чисту сорочку, підв’язувалася вишитим фартухом і вилазила на лежанку. Я крізь сон чув її лагідну приповідку: «Ну ось і зійшов святець, аж віко підпер!». Незабаром кімната освітлювалася живими зайчиками, спалахували сухі дрівцята, потріскуючи голосними пострілами. Піч гоготіла, коли полум’я лизало своїм язиком челюсті.     

          Доки варилося снідання, мати місила тісто. То було цікаве видовисько. Материні руки раз по раз занурювалися в діжу, од чого ослінчик аж двигтів. Тісто вимішувалося, крутішало. Коли воно нарешті ставало в’язким, як гума, і вже важко було працювати руками, мати призупиняла роботу, будила свою родину й годувала сніданком. Поснідавши, батько йшов на роботу, а я біг на кінець городу, щоб наламати широких капустяних листків. За цей час в оселі вже стояв паркий дух. На засланому простирадлом ліжкові, а поверх ще й рушником, пузатилося кілька кругленьких паляничок. Мати була вся в роботі. Легкими рухами рук вона витягувала опецьок тіста, вмокала у воду руки, щоб воно не прилипало, й, перекидаючи з однієї долоні в другу, формувала круглу, наче сонце, хлібину. Злегка поплескавши верхівку, ненька клала паляницю на рушник. Робила вона це так вправно, що я навіть не встигав уволю надивитися.

        Доки мати викачувала останню, найменшу паляничку, що призначалася мені, я біг за лопатою і, внісши, приставляв її до печі. На лопату клали капустяний листок, змащений олією або притрушений борошном, й усаджували хлібину. Біле тісто паляниці нариз обдувало гарячим духом печі. Нагнічені челюсті покліпували, паче в безмісячну ніч зорі. Іскорками розжареної сажі здригався жар. Зробивши виделкою кілька проштрихів, мати шугала лопату з хлібиною в гарячу утробу печі; потім другу, третю, аж доки не сховалася за челюстями й моя паляничка.

Текст також можна прослухати за поданим нижче відео.

Підготовка чорнового варіанта стислого переказу й редагування написаного

Увага! Стислий переказ — це виділення окремих головних положень змісту тексту і їх відтворення. Щоб стисло переказати текст, необхідно:

1) глибоко розуміти зміст прочитаного;

2) виділяти основне й передавати його коротко;

3) не зосереджувати уваги на другорядному (у разі потреби в основне слід включати другорядні положення);

4) не скорочувати текст механічно, зберігати послідовність викладу матеріалу;

5) до великих частин тексту добирати заголовки;

6) уникати багатослів’я, розтягненості викладу.

2. Скласти й записати складний  плану переказу.

3. Написати  стислий переказ тексту з елементами опису процесу праці. (Переказати текст стисло, зосереджуючи увагу на описі процесу праці.

Домашнє завдання.

1. Скласти й записати складний  плану переказу.

2. Написати  стислий переказ тексту з елементами опису процесу праці. (Переказати текст стисло, зосереджуючи увагу на описі процесу праці).

Джерела

  1. Біліченко О. О. Письмовий стислий переказ розповідного тексту про виконання  певних дій (у художньому стилі): Конспект уроку. – Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/rm-no-4-pismovij-stislij-perekaz-rozpovidnogo-tekstu-pro-vikonanna-pevnih-dij-u-hudoznomu-stili-120441.html
  2. Випікання хліба: Зображення. – Режим доступу: https://www.google.com/search?sca_esv=579638284&sxsrf=AM9HkKn-vb8Y-5r7kfmC-oanlUKSV-svVg:1699204614474&q=%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F+%D1%85%D0%BB%D1%96%D0%B1%D0%B0&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwiwv8i7rq2CAxXRIhAIHaxGAmAQ0pQJegQICxAB&biw=1280&bih=603&dpr=1.5
  3. Контрольний переказ. 7 клас: Відео. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=89TLYMSjq1Q
  4. Осипець В. Конирольний переказ. 7 клас: Відео. – режим доступу:     https://www.youtube.com/watch?v=89TLYMSjq1Q
  5. Стилі мовлення: Зображення. – Режим доступу: https://www.google.com/search?sca_esv=579634074&sxsrf=AM9HkKmPIO3Is651PByHtk0apnOaAL9hnQ:1699202684450&q=%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D1%96+%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F&tbm=isch&source=lnms&sa=X&sqi=2&ved=2ahUKEwjxvqGjp62CAxU6CRAIHf-rDrEQ0pQJegQIDBAB&biw=1280&bih=603&dpr=1.5#imgrc=LzWPyDVgvyYruM

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *