Урок 32. Основні риси українського прозового модернізму. М.М.Коцюбинський. Життя та творчість. Гуманізм світогляду.

Урок 32. Основні риси українського прозового модернізму. М.М.Коцюбинський. Життя та творчість. Гуманізм світогляду.

Українська література.   10 клас

15. 01. 2024.

Матеріали до уроку

(1864 – 1913)

  1. Повторити.

Модернізм – загальна назва літературних напрямів та шкіл ХХ ст., яким притаманні формотворчість, експериментаторство, тяжіння до умовних засобів, антиреалістична спрямованість.

Визначальні риси модернізму:

  • новизна та антитрадиціоналізм (хоча модерністи ніколи не поривають із літературною традицією цілком);
  • у творах затверджується перевага форми над змістом;
  • зосередження на «Я» автора, героя, читача;
  • психологізм, увага до внутрішньої боротьби роздвоєного людського «Я»;
  • широко використовуються такі художні прийоми, як «потік свідомості» та монтаж, що прийшов у літературу з кіномистецтва;
  • використання символу як засобу пізнання й відтворення світу;
  • ліризм (навіть у прозі, драматургії, публіцистиці);
  • естетизм.
  • 2. Переглянути відео й скласти по 2 тести до кожного відео.

3. Прочитайте, запишіть цікаві факти про письменника.

Михайло Коцюбинський народився 17 вересня 1864 у Вінниці.Після серті батька, Михайло як найстарший мусив утримувати сім’ю – давав приватні уроки, утримував матір і двох сестер.

Його називали Сонцепоклонником і Соняхом, бо над усе любив сонце, квіти і дітей. Служив звичайним клерком у статистичному відділі Чернігівської управи, на роботу ходив з неодмінною квіткою у бутоньєрці.

Михайло Коцюбинський – так і не здобув офіційної вищої освіти (закінчив Шаргородську духовну семінарію, університет  так і залишився мрією). Але він був високоінтелігентний, умів вести і піддержувати всяку розмову так, що кожний мав сатисфакцію (задоволення) розмовляти з ним. Усе делікатний, старався ніколи нікого нічим не вразити…

Був високоосвіченою людиною і читав дуже багато. Знав дев’ять мов – три слов’янські: українську, російську, польську; три романські: французьку, італійську, румунську; і три східні: татарську, турецьку та циганську…

Якось хлопчина, якому щойно виповнилось 11 років, по-дитячому сильно закохався у 16–річну дівчину, яка не звертала на нього найменшої уваги. Поклавши будь-що стати великою людиною і тим завоювати серце своєї коханої, він накинувся на книжки. Невідомо, чи вдалося Михайлу справити враження на дівчину почерпнутими з книжок думками, але цілком зрозуміло, що прочитане покликало його у письменницьку дорогу.

Літературна кар’єра Михайла почалася з повного провалу. У 1884 р. він написав оповідання «Андрій Соловко, або Вченіє світ, а невченіє тьма». Цю першу спробу молодого автора було оцінено вельми скептично. Після цього він кілька років не робив новх спроб.

Був знайомий з Іваном Франком, М. Лисенком – який був його кращим другом, також з Василем Стефаником, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою та Михайлом Старицьким.

1898 року- Михайло Михайлович переїхав у Чернігів, де зустрів Віру Устимівну Дейшу, яка стала його дружиною — вірним другом та помічником. Тут виросли його діти — Юрій, Оксана, Ірина, Роман.

Хворів астмою і туберкульозом. Навесні 1913 Михайла Михайловича Коцюбинського не стало. Поховали письменника на Болдиній горі у Чернігові, улюбленому місці його щоденних прогулянок. Михайло Коцюбинський прожив лише 48 років.

Життю письменника присвячено стрічку «Родина Коцюбинських» Т. Левчука (1970, образ Коцюбинського відтворив О. Гай).
Джерело: https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-mihayla-kotsyubinskogo

4. Прочитайте теоретичний матеріал на сторінці 131-132 (підручник).

Домашнє завдання.

Написати конспект за поданим матеріалом, скласти тести, читати підручник с. 131-132.

Джерела

  1. Борзенко О.І. Українська література (Профільний рівень): підручник для 10 класу закладів середньої освіти. Х.: Вид-во “Ранок”, 2018. – 240с.
  2. Михайло Коцюбинський. Українська латература в іменах: Відео. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=DjoCYaQoNBM 
  3. Михайло Коцюбинський: Зображення. – Режим доступу: https://www.google.com/search?q=%D0%BA%D0%BE%D1%86%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9&sca_esv=598035976&tbm=isch&sxsrf=ACQVn0-Y4BIvxwKtj_xPqQFZbt1OmeRznQ:1705122916543&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwi8k_TtzdmDAxXLX_EDHU93ANsQ_AUoAXoECAMQAw&biw=1280&bih=593&dpr=1.5
  4. Основні стильові напрямки 20 століття. Українська література. 11 клас. Відео. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=rqZYP3p2TMY&t=1s
  5. Цікаві факти про Михайла Коцюбинського: Текст. Режим доступу: https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-mihayla-kotsyubinskogo

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *