6 січня – Святвечір

6 січня 2022 року – четвер. У християн східного обряду Святвечір (Святий вечір, Вігілія, Надвечір’я Різдва Христового, Багата кутя). Вся родина збирається за святковим столом, їсть кутю та 12 пісних страв.

Цього дня 1846 року Тарас Григорович Шевченко в Переяславі закінчує писати “Заповіт”, а 1838 року Самюель Морзе продемонстрував телеграфний апарат, який принципово змінив спосіб передавання даних на великі відстані.

6 січня християни східного обряду святкують Святвечір (Святий вечір, Надвечір’я Різдва Христового, Вігілія, Багата кутя). Цього дня очікують одну з найбільших та найважливіших подій в релігійному світі — народження Ісуса Христа. З самого ранку і до Святої вечері віряни притримуються суворого посту, п’ють лише воду. Тільки дітям, стареньким та хворим дозволяється їсти пісні страви в невеликій кількості.

Подія народження Ісуса Христа описана в Євангеліє від Матвія та Луки. Традиційно Святвечір святкують вдома. Вдень господиня готує 12 пісних страв, серед яких обов’язково кутя, узвар, вареники, борщ, пампушки, капуста, гриби, горох, риба. Під забороною вживання алкоголю, а також м’ясні продукти.

Обов’язково прибирають в хаті, адже на Різдво повинно бути чисто. З появою на небі першої зірки вся сім’я сідає за святковий стіл. В гості ходити було не прийнято. Цікаво, що на святковий стіл також ставили тарілки і столове приладдя для померлих родичів. Перед початком вечері господар бере ложку куті і підкидає її до стелі. Якщо прилипне хоча б кілька зернят, наступного року буде хороший урожай.

6 січня на Святвечір обов’язково робили Дідуха / commons.wikimedia.org

Під іконами ставили Дідуха — прикрасу з житнього чи пшеничного снопа, яка є символом добробуту, щастя та достатку. Довкола Дідуха наші предки колядували, а на другий день Різдва спалювали. Після Святвечора опівночі проводилася церковна служба, яку обов’язково відвідували всією родиною. Перед тим, як піти до церкви, на столі залишали ложку куті для померлих родичів. Вночі діти і дорослі починали колядувати. Для цього збиралися в групи і ходили від хати до хати, співаючи особливих обрядових пісень.

Найпопулярніша українська колядка “Добрий вечір тобі, пане господарю”

Джерело: https://tsn.ua/ukrayina/yake-zavtra-6-sichnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-1946557.html

2 коментарі до “6 січня – Святвечір”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *