Урок 62/122. Тире у складному реченні.
11– А клас 27. 04. 2022. (Урок 122)
11-Б клас 25. 04. 2022.
Українська мова
Матеріал для вивчення
- Переглянути відео та подані нижче правила, створити схему або конспект на тему “Тире у складному реченні”.
У складному реченні тире ставимо в таких позиціях.
- Між частинами безсполучникового складного й рідше складносурядного і складнопідрядного речень для вираження часових, причиново- та умовно-наслідкових, допустових і т. ін. відношень позначуваних ними подій або станів, швидкої або несподіваної зміни подій: Як тільки займеться десь небо — з другого боку встає зараз червоний туман і розгортає крила (М. Коцюбинський).
- Між частинами безсполучникового складного та складносурядного речень, зміст яких різко протиставляється або зіставляється: Не козак вклонявся королеві — король схиляв голову перед козаком! (П. Загребельний).
- Між частинами безсполучникового складного речення, зміст яких порівнюється:
Подивилась ясно — заспівали скрипки (П. Тичина).
4. Між частинами безсполучникового складного речення, коли зміст другої частини завершує, підсумовує, узагальнює зміст першої (друга частина починається звичайно вказівними словами це, то, так, цей, такий, ось хто, ось що і под.): Все для людини і завжди з людиною — цей заповіт Максим Рильський проніс крізь бурю і сніг, крізь усе своє життя (М. Стельмах).
5. Між частинами складнопідрядного речення, коли підрядна частина ставиться перед головною з метою виразнішого змістового й, відповідно, інтонаційного її виділення, особливо в реченнях з кількома підрядними, коли в головній частині узагальнюється зміст попередніх підрядних:
Ой, хто в лузі, — озовися,
Ой, хто в полі, — одкликнися! (Я. Щоголів).
Читати повністю: https://dyskurs.net/pravyla-vzhyvannia-tyre-v-skladnomu-rechenni/
2. Усно. Укажіть речення, де правильно вжито тире.
3. Письмово. Ураховуючи типи смислового зв’язку між частинами, зазначеними в дужках, доповнити речення так, щоб утворилися безсполучникові складні речення, поставити відповідні розділові знаки.
Мова наша є таємницею… (доповнення). Дивуєшся дорогоцінності мови нашої… (пояснення). Простежимо коріння української мови… (умова). Людина створила мову… (протиставлення). Святі слова (рідна мама і рідний тато, рідна земля і рідна Україна, рідна мова і рідна школа) тримають нас на світі… (причина). Отже, найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова… (причина).
Домашнє завдання. Опрацювати тему “Тире у складному реченні”. Виконати письмові завдання, подані вище, зробити фото, завантажити на свою сторінку в Сlassroom.
За підручником О. Авраменка. Українська мова, 11 клас с. 140-141.