Урок 110. Звертання. Непоширені й поширені звертання

Урок 110. Звертання. Непоширені й поширені звертання

Українська мова. 5 клас

 

Матеріал для вивчення

 

  1. Перегляньте відео, випишіть по 1 реченню з поширеним і непоширеним звертанням.

Звертання це слово або сполучення слів, що називає особу чи предмет, до яких звертається мовець.

Непоширеним називається звертання, виражене одним словом — іменником у кличному відмінку або іншою частиною мови (займенником, прикметником) у значенні іменника.

Лети, пташко, з захід сонця, защебечи в шибку… (П. Гулак-Артемовський). Ти мене, кохана, проведеш до поля… (М. Рильський). О, прийди, прийди, хто-небудь, сядь, схилися, припади (О. Олесь).

Поширеним називається звертання, виражене іменним словосполученням. Найчастіше звертання поширюється за рахунок узгодженого означення або прикладки.

Мій Боже милий, як-то мало святих людей на світі стало! (Т. Шевченко). Розвійтеся з вітром, листочки зів?ялі, розвійтесь, як тихе зітхання! (І. Франко). Прощай, моя рідна, дорога Десно (О. Довженко). Знову, ластівочко-серце, ти вернулась… (П. Грабовський). Фантазіє, богине легкокрила, ти світ злотистих мрій для нас одкрила і землю з ним веселкою з?єднала (Леся Українка).

Зверніть увагу!

Не слід плутати зі звертанням займенники ти і ви, які є підметами або додатками (останні можуть уживатися в будь-якому відмінку). Ти, безталанная, чого і ждеш, і ждатимеш од Бога і од людей його? (Т. Шевченко). Ой очі, очі, очі дівочі, де ж ви навчились зводить людей? (Народна творчість). Вам, сіячі, плугатарі, спасибі! (М. Рильський).

Звертаннями займенники ти і ви бувають дуже рідко. Слухай, ти! (Панас Мирний). Чого ж ви чванитеся, ви! (Т. Шевченко).

2. Усно. Знайдіть у реченні звертання, вкажіть їх вид (поширені / непоширені), поясніть розділові знаки.

Ой чого ти, дубе, на яр похилився? Молодий козаче, чого зажурився?  Годі, коню, в стайні спати, пора ляхів налякати! Та сходьтеся, хлопці, славні запорожці, плече під плече! Та не даймо,  мужні запорожці, ворогові Січі! Чи був ти, орле, в моїй стороні? Чи журиться матінка по мені? Чи ти будеш, дівчинонько, по мені тужити? Скоро сяду та поїду у військо служити!

2. Перепишіть  речення, підкресліть звертання, вкажіть їх вид (поширені / непоширені).

Не рости берізко при дорозі близько! (Б. Лепкий.) Ой не гнися не хилися явороньку зелененький! (О. Маковей.) Ой чого ти дубе на яр похилився? Ой чого козаче не спиш зажурився?

Домашнє завдання.

Вивчити правила, подані вище, або  стор. 171 (підручник).

Письмово. Вправа 3 на сторінці 172.

Виконати письмові завдання, запропоновані вище, зробити фото й завантажити на свою сторінку в Нuman.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *