Урок 32. Основні риси українського прозового модернізму. М.М.Коцюбинський. Життя та творчість. Гуманізм світогляду.
Українська література. 10 клас
15. 01. 2024.
Матеріали до уроку
(1864 – 1913)
- Повторити.
Модернізм – загальна назва літературних напрямів та шкіл ХХ ст., яким притаманні формотворчість, експериментаторство, тяжіння до умовних засобів, антиреалістична спрямованість.
Визначальні риси модернізму:
- новизна та антитрадиціоналізм (хоча модерністи ніколи не поривають із літературною традицією цілком);
- у творах затверджується перевага форми над змістом;
- зосередження на «Я» автора, героя, читача;
- психологізм, увага до внутрішньої боротьби роздвоєного людського «Я»;
- широко використовуються такі художні прийоми, як «потік свідомості» та монтаж, що прийшов у літературу з кіномистецтва;
- використання символу як засобу пізнання й відтворення світу;
- ліризм (навіть у прозі, драматургії, публіцистиці);
- естетизм.
- 2. Переглянути відео й скласти по 2 тести до кожного відео.
3. Прочитайте, запишіть цікаві факти про письменника.
Михайло Коцюбинський народився 17 вересня 1864 у Вінниці.Після серті батька, Михайло як найстарший мусив утримувати сім’ю – давав приватні уроки, утримував матір і двох сестер.
Його називали Сонцепоклонником і Соняхом, бо над усе любив сонце, квіти і дітей. Служив звичайним клерком у статистичному відділі Чернігівської управи, на роботу ходив з неодмінною квіткою у бутоньєрці.
Михайло Коцюбинський – так і не здобув офіційної вищої освіти (закінчив Шаргородську духовну семінарію, університет так і залишився мрією). Але він був високоінтелігентний, умів вести і піддержувати всяку розмову так, що кожний мав сатисфакцію (задоволення) розмовляти з ним. Усе делікатний, старався ніколи нікого нічим не вразити…
Був високоосвіченою людиною і читав дуже багато. Знав дев’ять мов – три слов’янські: українську, російську, польську; три романські: французьку, італійську, румунську; і три східні: татарську, турецьку та циганську…
Якось хлопчина, якому щойно виповнилось 11 років, по-дитячому сильно закохався у 16–річну дівчину, яка не звертала на нього найменшої уваги. Поклавши будь-що стати великою людиною і тим завоювати серце своєї коханої, він накинувся на книжки. Невідомо, чи вдалося Михайлу справити враження на дівчину почерпнутими з книжок думками, але цілком зрозуміло, що прочитане покликало його у письменницьку дорогу.
Літературна кар’єра Михайла почалася з повного провалу. У 1884 р. він написав оповідання «Андрій Соловко, або Вченіє світ, а невченіє тьма». Цю першу спробу молодого автора було оцінено вельми скептично. Після цього він кілька років не робив новх спроб.
Був знайомий з Іваном Франком, М. Лисенком – який був його кращим другом, також з Василем Стефаником, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою та Михайлом Старицьким.
1898 року- Михайло Михайлович переїхав у Чернігів, де зустрів Віру Устимівну Дейшу, яка стала його дружиною — вірним другом та помічником. Тут виросли його діти — Юрій, Оксана, Ірина, Роман.
Хворів астмою і туберкульозом. Навесні 1913 Михайла Михайловича Коцюбинського не стало. Поховали письменника на Болдиній горі у Чернігові, улюбленому місці його щоденних прогулянок. Михайло Коцюбинський прожив лише 48 років.
Життю письменника присвячено стрічку «Родина Коцюбинських» Т. Левчука (1970, образ Коцюбинського відтворив О. Гай).
Джерело: https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-mihayla-kotsyubinskogo
4. Прочитайте теоретичний матеріал на сторінці 131-132 (підручник).
Домашнє завдання.
Написати конспект за поданим матеріалом, скласти тести, читати підручник с. 131-132.
Джерела
- Борзенко О.І. Українська література (Профільний рівень): підручник для 10 класу закладів середньої освіти. Х.: Вид-во “Ранок”, 2018. – 240с.
- Михайло Коцюбинський. Українська латература в іменах: Відео. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=DjoCYaQoNBM
- Михайло Коцюбинський: Зображення. – Режим доступу: https://www.google.com/search?q=%D0%BA%D0%BE%D1%86%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9&sca_esv=598035976&tbm=isch&sxsrf=ACQVn0-Y4BIvxwKtj_xPqQFZbt1OmeRznQ:1705122916543&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwi8k_TtzdmDAxXLX_EDHU93ANsQ_AUoAXoECAMQAw&biw=1280&bih=593&dpr=1.5
- Основні стильові напрямки 20 століття. Українська література. 11 клас. Відео. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=rqZYP3p2TMY&t=1s
- Цікаві факти про Михайла Коцюбинського: Текст. Режим доступу: https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-mihayla-kotsyubinskogo