Урок 130. Василь Земляк «Лебедина зграя» як зразок «химерної прози»

Урок 130. Василь Земляк «Лебедина зграя» як зразок «химерної прози».

11 клас

Українська  література

Матеріал для вивчення

1. Перглянути відео, написати конспект або створити ментальну карту на тему “Життя та творчість В. Земляка”.

Головне про письменника

Василь Сидорович Земляк (справжнє прізвище – Вацик) народився 23 квітня 1923 року в селі Конюшівці (нині Липовецького району Вінницької області). Учасник Другої Світової війни. У 1950 році закінчив Житомирський сільськогосподарський інститут. У повоєнні роки Василь Земляк тривалий час працював на Житомирщині. Спочатку завідувачем відділу Червоненського сільськогосподарського підприємства Андрушівського району, а з травня 1946 року – у редакції обласної газети „Радянська Житомирщина”.     

В 1963–1966 роках – головний редактор Київської кіностудії ім. О. Довженка. Жив у Києві. Помер 17 березня 1977 року. Похований на Байковому кладовищі.

Твори:

·          «Рідна сторона» (1956);

·          «Кам’яний брід» (1957);

·          «Гнівний Стратіон» (1960);

·          «Підполковник Шиманський» (1966);

·          роман-дилогія «Лебедина зграя» (1971) і «Зелені млини» (1976);

·          трагедія «Президент» (1974—1976);

·          «Тихоня» та ін.

Кіносценарії:

·         «Люди моєї долини» (1960, в співавт.);

·         «Новели Красного дому» (1963);

·         «Дочка Стратіона» (1964, в співавт.);

·         «На Київському напрямку» (1967,  співавтор і режисер В. Т. Денисенко);

·         «Тяжёлый колос» (1969, в співавт.);

·         «Вавилон XX» (1980, співавтор і режисер І. В. Миколайчук);

·          кіносценарії «Олесь Чоботар», «Останній патрон».    

“Лебедина зграя”

Аналіз твору  (записати коротко)

Автор – Василь Земляк

Рік написання – 1971

Жанр – роман

Тема: зображення українського села після революції (примусова колективізація, яку супроводжували драматичні зміни у людських долях).

Головна думка: не зважаючи на важке життя, люди прагнуть досягнути висот, краси. Саме цим люди нагадують автору лебедину зграю в дорозі.

Проблематика твору:

Проблема вибору людини.
Фанатичне засліплення комуністичними ідеалами.
Поєднання трагедiï та нiжностi, зла та любовi, епiчностi та iронiï, високоï фiлософiï та буденноï дрiб’язковостi.

Головні герої твору “Лебедина зграя
Головні герої – це бідняки, яких об’єднують у комуну, а з іншого боку, на другому полюсі — багатії, колишні власники — Бубели, Гусаки, Раденькі тощо. Мабуть, тільки Явтушок Голий стоїть посередині, вагаючись, перебігаючи з табору в табір залежно від політичної погоди. Щоправда, деякий час намагається лишитися не те щоб «над», а «побіля» поєдинку й «філософ» Левко Хоробрий.

Максим Тесля і Клим Синиця, «поет-сировар» Володя Яворський і Лель Лелькович, Орфей Кожушний і його  Мальва, брати Соколюки й Харитон Гапочка, Явтушкова Пріся й Паня Ластовенко, навіть зовсім епізодичні персонажі, як-от Тихін та Одарка, що любили обідати по сусідах надурняка, — кожен з цих героїв має свій характер, але вони всі український народ.

“Лебедина зграя” (скорочено)

Події роману відбуваються в українському селі Вавилон. Воно знаходиться над річкою Чебрецем, яка є притокою Південного Бугу.

     Головним героєм твору є звичайний селянин Явтушок Голий. Він бідняк, причому бідняк одвічний. Чоловік хоче покращити своє життя: мати землю та своє господарство. Він з усіх сил старається досягти до “вавилонської” вершини (тобто нездійсненної). Явтушок опиняється між двох вогнів,  між двох ворожих таборів. Герою доводиться вибирати, з ким бути, з тими, хто сильніший ідейно та матеріально чи з такими як сам.

Явтушок мріє про щастя, він хоче гарно одягатися, смачно їсти. Він не лише чоловік, а ще й батько, тому він має забезпечити свою сім’ю. А таких цілеспрямованих людей недолюблювали, могли навіть називати ворогами.

Та справжній ворог не Явтушок Голий, а Максим Тесля. Це він вмовляв людей вступити до колгоспу, це він у звичайному батьківському житті бачить порушення законів суспільно-політичного життя держави. Засліплений комуністичною ідеєю, Максим бачить у бажанні батька мати свій притулок вороже ставлення до влади.

Тесля вірив у більшовицьку ідею колективізації. Він, як секретар райкому, був певен в тому, що село чекає оновлення, що вони отримають нові молотарки та трактори, можливо й дорога буде оновлена.

Але не вийшло у Максима та його однодумців побудувати новій Вавилон. Сталося протилежне: знищення, руйнація того, що створювалося століттями.

Які риси химерної прози властиві роману “Лебедина зграя”? (записати)
використання міфів;
міф не має хронотопу;
присутність химерних образів;
межу між світом реальним та ірреальним стерто.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/vasyl-zemliak-lebedyna-zhraia-analiz

Читати твір: В. Земляк. Лебедина зграя

Домашнє завдання. Виконати письмові завдання, подані вище, зробити фото, завантажити на свою сторінку. Прочитати роман В.Земляка “Лебедина зграя”.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *