День української писемності та мови

9 листопада відзначається державне свято – День української писемності та мови. Цього дня проводять тематичні конкурси та урочисті заходи, які мають на меті згуртувати українців навколо рідного слова.

Історія свята

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Воно було започатковано 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 “Про День української писемності та мови” на підтримку “ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства”.

За православним календарем у цей день вшановують пам’ять преподобного Нестора-літописця. Він був письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.

Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – “Повісті минулих літ”, яка була завершена близько 1113 року. Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.

У цей день традиційно:

– покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю;

– відзначають найкращих популяризаторів українського слова;

– заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;

– стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика — конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників – понад 5 млн із 20 країн світу.

Радіодиктант для українців

Традиційно до свята проводиться радіодиктант національної єдності, який проходить на Українському радіо. Таку акцію започаткували 2000 року. Так, щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з’ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.

Ювілейний ХХ Радіодиктант національної єдності відбудеться 9 листопада о 9:00 у День української писемності та мови. Спецпроєкт, організований Суспільним радіо спеціально до події, стартуватиме в ефірі Українського радіо та Радіо Культура о 9:00, ведучі в студії розкажуть історію диктанту й дадуть змогу всім охочим підготуватися до написання. Сам же радіодиктант почнеться о 9:15.
(Текст для диктанту писатиме відомий письменник, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Іван Малкович. А читатиме диктант популярна акторка Римма Зюбіна).

Використані джерела: https://zik.ua/news/2019/11/09/den_ukrainskoi_pysemnosti_ta_movy_shcho_varto_znaty_pro_ridne_slovo_1681819

 

7 коментарів до “День української писемності та мови”

  1. Відтоді вже чотири роки поспіль у День української писемності та мови, який випадає на 9 листопада, відбуваються урочистості з нагоди оголошення Міжнародного конкурсу «Найкращий учитель української мови за кордоном». Торік, наприклад, виявили бажання взяти в ньому участь більше ста педагогів із різних куточків світу, де вивчають нашу милозвучну й багату мову в навчальних закладах. «Конкурс триває до 24 серпня, відбувається у два етапи і має дві номінації «Учитель початкової школи» та «Учитель загальної середньої школи». З листопада по грудень, на регіональному етапі, координатори на місцях визначають найкраще підготовлених фахівців, які у підсумку стануть учасниками другого етапу. Оскільки це заочний конкурс, то конкурсні матеріали надсилаються до Інституту модернізації змісту освіти та Української Всесвітньої Координаційної Ради електронною поштою»,- розповіла про перебіг змагання Неля Михайловська, член журі та оргкомітету конкурсу,  начальник відділу наукового та навчально-методичного забезпечення змісту загальної середньої освіти в Новій українській школі Інституту модернізації змісту освіти. – Цьогоріч учителі з Республіки Молдова, Іспанії, Швеції, Італії, Канадської провінції Альберта представили свої розробки уроків, фрагменти відеоуроків різних типів, сюжетні фотографії, а також навчальні та презентаційні матеріали учнів. Окрім запропонованих розробок уроків, журі розглянули також портфоліо учасників, опис педагогічного досвіду з розв язання проблеми, над якою працює вчитель».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *