Урок 65. «Intermezzo» – яскравий приклад синкретизму творчої палітри М. Коцюбинського
Українська література. 10-А клас
15. 01. 2024.
Матеріали до уроку
Новела «Intermezzo»
НАПИСАТИ КОНСПЕКТ
Історія написання
Творчий задум новели визрів у Михайла Коцюбинського під час гостювання в маєтку Євгена Чикаленка в с. Кононівка, куди він приїхав на відпочинок. Глибоке переживання подій пореволюційної реакції, виснаження від творчості й хвороб спонукали митця до усамітнення, до пошуків джерел натхнення. Якщо в етюді «Цвіт яблуні» письменник більшою мірою зосередився на «секретах творчості», то новела «Intermezzo» (1908) виявляє творче кредо митця.
Жанр, композиція
«Intermezzo» – новела з ознаками «поезії в прозі». Назва твору (з італ. mtermezzo – перерва) означає невеликий музичний твір, який здебільшого звучить у перервах між актами трагедії чи опери. Отже, слово «інтермецо» – відповідник українських лексем «перепочинок», «пауза». У музиці це – інструментальна п’єса довільної будови або окремий оркестровий епізод в опері. Таким чином, назва твору дуже влучна, під нею ми розуміємо перерву в творчості, насолоду музикою природи.
Однак М. Коцюбинський використав цю назву не тільки для позначення перепочинку. Дехто з літературознавців уважає, що цей твір – лірико-драматична поема в прозі, своєрідна симфонія. Твір засвідчує яскравий синкретизм творчої палітри автора: цілісна композиція новели, як і структура окремо взятих частин, розгортається за музичним принципом контрапункту. З іншого боку, твір становить майже суцільний пейзаж (зв’язок із живописом також незаперечний: яскравість барв, нюансування відтінків, динаміка й перехід кольорів).
Особливості новели «Intermezzo»
Стиль новели «Intermezzo» – імпресіоністичний. Твір насичений яскравими зоровими й слуховими образами, спостерігається тенденція до синтезу в літературі здобутків музики й живопису. Основою сюжету є не подія, а настроєвість, враження. Оповідна стратегія твору будується шляхом використання внутрішнього монологу, що найчастіше оформлюється як потік свідомості.
2. Повторити біографію.
3. Прочитати новелу «Intermezzo»: М. Коцюбинський. «Intermezzo».
4. Переглягути презентацію до уроку можна за посиланням: https://vseosvita.ua/library/prezentacia-analiz-noveli-m-kocubinskogo-intermezzo-402071.html
Домашнє завдання.
Написати конспект за поданим матеріалом, прочитати новелу М. Коцюбинського Intermezzo», прочитати теоретичний матеріал на сторінці 131-133 (підручник).
Джерела
- Борзенко О.І. Українська література (Профільний рівень): підручник для 10 класу закладів середньої освіти. Х.: Вид-во “Ранок”, 2018. – 240с.
- Гриценко С. М. Аналіз поеми М. Коцюбинського “Intermezzo”: Презентація. – Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/prezentacia-analiz-noveli-m-kocubinskogo-intermezzo-402071.html
- Михайло Коцюбинський: Зображення. – Режим доступу: https://www.google.com/search?q=%D0%BA%D0%BE%D1%86%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9&sca_esv=598035976&tbm=isch&sxsrf=ACQVn0-Y4BIvxwKtj_xPqQFZbt1OmeRznQ:1705122916543&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwi8k_TtzdmDAxXLX_EDHU93ANsQ_AUoAXoECAMQAw&biw=1280&bih=593&dpr=1.5
- Основні стильові напрямки 20 століття. Українська література. 11 клас. Відео. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=rqZYP3p2TMY&t=1s
- Цікаві факти про Михайла Коцюбинського: Текст. Режим доступу: